Одне з основних питань в Україні – це висока вартість ліків, тому багатьом українцям доводиться приймати рішення: або відстрочити лікування, або здійснювати його тільки частково. Результати соцопитування показали, що 94% респондентів вважають медпрепарати надмірно дорогі. При цьому 48% пацієнтів скаржаться на підробки і неякісні ліки. Майже 70% українців не звертаються до лікарів і займаються самолікуванням. А половина всіх хворих приймала ліки за порадами знайомих чи рекомендаціями в інтернеті.

Згідно статистичних даних смертність від серцево-судинних хвороб становить 65 відсотків від загальної смертності в Україні. Діабет другого типу мають мільйон осіб. Це в шість разів більше, ніж хворих на діабет першого типу — інсулінозалежний. Людей із бронхіальною астмою зареєстровано 210 тисяч. Це діти та молодь. Тому саме ці захворювання потребують особливої уваги.

1 квітня 2017 року в Україні стартувала урядова програма «Доступні ліки». Згідно з даними Міністерства охорони здоров’я, хворі отримуватимуть безкош¬товно трохи більше півтора десятка препаратів від серцево-судинних захворювань, три найменування ліків від бронхіальної астми і два – від діабету другого типу.

Загалом, за підрахунками МОЗу, під дію програми підпадуть понад 23,8 млн українців. На це в Бюджеті закладені 500 млн грн. Зараз укладаються угоди з власниками аптек, які братимуть участь у програмі «Доступні ліки». Якщо договір підписується з юридичною особою, то вся мережа її аптек буде задіяна у програмі. Купити такі ліки можна буде в обмеженому переліку аптек, що беруть участь у програмі реімбурсації. Вони, у свою чергу, будуть отримувати відшкодування з місцевих бюджетів. Механізм, за яким відбуватиметься купівля ліків, буде таким: лікар виписуватиме рецепт не на конкретний препарат, а на діючу речовину, після чого пацієнт матиме вибір – купити препарат, рекомендований МОЗ, та отримати 100-відсоткову компенсацію, або ж придбати дорожчі ліки, але отримати компенсацію лише вартості дешевого еквівалента, а решту оплатити з власної кишені.

Ліки в аптеках видаватимуться¬ за територіальним принципом – хворий звертатиметься до свого дільничного лікаря, а той видаватиме рецепт на необхідний медикамент і повідомлятиме, в яких аптеках його можна отримати.

Люди зможуть купити ліки і в іншому населеному пункті, але для цього їм треба звернутися за рецептом до тамтешнього лікаря, , аптеки звітуватимуть про кількість виданих препаратів, а лікувальні заклади двічі на місяць перераховуватимуть їм кошти. Таким чином пацієнти матимуть змогу отримати ліки безкоштовно або набагато дешевше, ніж вони мусять купувати їх сьогодні. Для власників аптек це теж нормальна співпраця, бо вони гарантовано отримають свій прибуток.

У 2018 році аптеки м. Суми продовжують працювати за державною програмою «Доступні ліки».

На дверях аптек розміщена спеціальна наклейка учасника програми «Доступні ліки»

Перелік аптечних закладів, що беруть участь в урядовій програмі “Доступні ліки” у 2021 році (оновлено)

ПЕРЕЛІК

аптечних закладів, з якими укладені угоди на відпуск лікарських

препаратів за пільговими та безкоштовними рецептами у 2021 році

по КНП «Центр первинної медико – санітарної допомоги №2» СМР

Найменування

Адреса аптечного закладу

Примітки

Товариство з обмеженою відповідальністю «Аптека №195»

вул. Борова,47

в т.ч. наркотичні та психотропні препарати

Товариство з обмеженою відповідальністю «Лінда Фарм»

вул. Привокзальна, 31

вул. Наб. р. Стрілки, 50

вул. Ковпака, 22

в т.ч. наркотичні та психотропні препарати

Товариство з обмеженою відповідальністю МК «ІРІС»

вул. Інтернаціоналістів, 21/1

вул. Героїв Крут,60

вул. Харківська,4 (біля ПриватБанку)

пр.-т Шевченка,4

вул. Горького,23

пр.-т Курський,115

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Медсвіт»

вул. І.Сірка,3 (дитяча поліклініка)

в т.ч. лікув. суміші для хворих на фенілкетонурію

У нинішньому році перелік лікарських препаратів, що беруть участь у програмі збільшено з 198 до 239 найменувань.

Також збільшилася кількість ліків, які можна отримати безкоштовно – зараз таких препаратів 34.

Щоб скористатися програмою, пацієнт повинен звернутися до свого сімейного лікаря й отримати рецепт із зазначенням діючої речовини. Ліки безкоштовно або за частковою вартістю можна отримати за рецептом у будь-якій з аптек, які обслуговують даний Центр первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД).

Попередній перелік ліків, що входять до програми:

ВІД СЕРЦЕВО-СУДИННИХ ЗАХВОРЮВАНЬ: Аміодарон (Amiodarone), Амлодипін (Amlodipine), Атенолол (Atenolol), Верапаміл (Verapamil), Гідрохлортіазид (Гідрохлортіазид), Спіронолактон (Spironolactone), Фуросемід (Furosemide), Дигоксин (Digoxin), Еналаприл (Enalapril), Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate), Карведилол (Carvedilol), Клопідогрель (Clopidogrel), Метопролол (Metoprolol), Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate), Симвастатин (Simvastatin), Бісопролол (Bisoprolol).

ВІД БРОНХІАЛЬНОЇ АСТМИ: Беклометазон (Beclometasone), Будесонід (Budesonide), Сальбутамол (Salbutamol).

ВІД ДІАБЕТУ II ТИПУ: Метформін (Metformin), Гліклазид (Gliclazide).

Повний перелік ліків, що входять до програми , дізнавайтесь в аптекаря або на сайті liky.gov.ua

Дії пацієнта з розладами психіки, поведінки та епілепсією для одержання препаратів за програмою “Доступні ліки” – https://drive.google.com/drive/folders/1h57tUIAhYyOaAyKiI73GE-DWzqb124ux

Урядова «гаряча лінія»: 15-45

Пацієнти з епілепсією можуть отримувати “Доступні ліки” безоплатно чи з доплатою.

Для цього необхідно:
 знайти лікуючого лікаря за спеціальністю “Неврологія”, “Дитяча неврологія”, “Психіатрія”, “Дитяча психіатрія”;
 мати встановлений діагноз “Епілепсія”;
 лікуватися амбулаторно;
 отримати е-рецепт на “Доступні ліки”. Е-рецепт виписує виключно невролог або психіатр.

Сімейні лікарі електронні рецепти пацієнтам із епілепсією не виписують 

 У програмі “Доступні ліки” для пацієнтів із епілепсією передбачено 27 торговельних назв препаратів.
МНН – «Вальпроєва кислота», «Карбамазепін», «Ламотриджин». Які саме препарати включені до програми можна побачити тут https://bit.ly/3wElrLT

 З електронним рецептом пацієнт обирає будь-яку аптеку, в будь-якому регіоні країни. А це – понад 9000 аптек та аптечних пунктів по всій країні. Знайти найближчу аптеку можна за допомогою дашборду https://bit.ly/3x76wdE.

З 1 жовтня пацієнти з нецукровим діабетом вже можуть отримувати “Доступні ліки” безоплатно.

МНН – “Десмопресин”, у вигляді таблеток та спрею. Всі п’ять найменувань препаратів – безоплатні.

Щоб отримати “Доступні ліки” для лікування нецукрового діабету, потрібно:

 мати лікуючого лікаря за спеціальністю “Ендокринологія”, “Дитяча ендокринологія”. Ендокринолог встановить діагноз, зробить первинні призначення на ліки та створить індивідуальний план лікування в електронній системі охорони здоров’я;
 укласти декларацію із терапевтом/педіатром/сімейним лікарем (на час дії призначень у індивідуальному плані лікування пацієнт може спостерігатися у свого сімейного лікаря;
 лікуватися амбулаторно;
 мати е-рецепт на “Доступні ліки”. Е-рецепт виписує ендокринолог або сімейний лікар/терапевт/педіатр (на основі плану лікування, внесеного в електронну систему охорони здоров’я ендокринологом).

З електронним рецептом пацієнт обирає будь-яку аптеку, в будь-якому регіоні країни. А це – понад 7000 аптек та аптечних пунктів по всій країні. Знайти найближчу аптеку можна за допомогою дашборду https://bit.ly/3x76wdE.

 

Програма «Доступні ліки» продовжує працювати під час воєнного стану

Пацієнти, які потребують амбулаторного лікування серцево-судинних захворювань, цукрового діабету першого/другого типу, нецукрового діабету, бронхіальної астми, розладів психіки та поведінки, епілепсії, можуть отримати лікарські засоби, що входять до програми, безоплатно або з невеликою доплатою.

Наразі пацієнти можуть отримувати «Доступні ліки» як за електронним, так і за паперовим рецептом.

Про те, як почати отримувати «Доступні ліки» під час воєнного стану – детальніше за посиланням https://bit.ly/3O1C1MO. Яку інформацію мають містити рецепти на «Доступні ліки», ми розповідали тут https://bit.ly/3auTy2k

З цим рецептом пацієнт можна звернутися до аптеки, яка має договір з НСЗУ на відпуск ліків, і отримати безоплатні препарати.

Знайти найближчу аптеку можна за телефоном 16-77 (контакт-центр НСЗУ).

Що стосується аптек, в яких наявні препарати інсуліну, їхній перелік знаходиться за посиланням. Також аптеки з інсуліном можна знайти за допомогою сервісу Tabletki.ua та geoapteka.ua.

Попри війну в Україні продовжує діяти програма “Доступні ліки”, за якою українці можуть отримати необхідні ліки безоплатно або з невеликою доплатою.

До програми входять лікарські засоби проти:

серцево-судинних хвороб

діабету І типу (інсулінозалежний) та ІІ типу

бронхіальної астми

розладів психіки та поведінки

епілепсії

нецукрового діабету

профілактики інфарктів та інсультів

Знайти таку аптеку допоможе оператор контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Аптеки, які беруть участь у програмі реімбурсації, можна впізнати візуально. Вони мають на дверях наліпку «Тут є “Доступні ліки”», а ті, де можна отримати інсулін, мають наліпку «+Інсуліни».

Яку інформацію має містити рецепт на препарати за програмою «Доступні ліки» — https://bit.ly/3TE62W7

Як почати користуватися програмою «Доступні ліки» під час воєнного стану — https://bit.ly/3DbuHvW