Щороку в день смерті Луї Пастера, французького мікробіолога, хіміка та винахідника вакцини проти сказу, відзначають Всесвітній день боротьби зі сказом

Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, що характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи.

У цьому році в Україні зареєстрували 1 випадок сказу, летальний. Пацієнтку вкусила домашня собака, яка напередодні вполювала лисицю. Жінка звернулась за медичною допомогою, проте приховала вакцинальний стан собаки та факт контакту з лисицею. Також власники одразу вбили собаку після інциденту і не повідомили про це медичному працівнику. В ході епідрозслідування, яке провів обласний Центр контролю та профілактики хвороб, приховані деталі зʼясувались, але для пацієнтки це вже було запізно.

Недуга передається людям і тваринам через укуси та подряпини, переважно слиною. В дикій природі розповсюдженими переносниками можуть бути лисиці та вовки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі

Проте інфікуються люди найчастіше поміж свійської фауни: від собак та котів. Навіть маленький дворовий котик, якого так полюбляють носити на руках діти, може мати смертельну небезпеку.

Інкубаційний період сказу зазвичай триває 2–3 місяці, але може варіюватися від 1 тижня до 1 року залежно від:

•  місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову);
  •  кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;
  •  віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).

Як уникнути сказу, якщо вас вкусила потенційно інфікована тварина?

Негайно звернутися по медичну допомогу! Курс антирабічних щеплень призначають у разі ймовірного або наявного інфікування людини, вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків.

Таких щеплень має бути шість:

•  у день звернення до лікаря (0-й день);
  •  на третій день;
  •  на сьомий день;
  •  на 14 день;
  •  на 30 день;
  •  на 90 день.

Самовільно припиняти лікування чи порушувати режим — неприпустимо

Як убезпечити інфікування сказом власну тварину?

•  регулярно вакцинувати;
  •  уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами;
  •  дотримуватися правил утримання тварини.

Планова вакцинація проти сказу передбачена для тих професійних спільнот, які мають високий ризик інфікування сказом: спеціалісти ветеринарної медицини, працівники ветеринарних лабораторій, клінік, мисливці, лісники та інші.

Докладно про захворювання та вакцини: https://bit.ly/3RlzkHN