За даними ВООЗ, проблеми з зором мають близько 300 мільйонів людей у світі. З них 43% страждають порушеннями рефракції – короткозорістю (міопією), далекозорістю (гіперметропією) та астигматизмом. Що є насправді причиною цих хвороб, як впливає на очі телевізор або читання лежачи і чи може морква покращити зір розповість лікар загальної практики – сімейний лікар КНП “Центр первинної медико-санітарної допомоги 2” СМРамбулаторії №1 Грінчук Ірина Вікторівна.

ПРАВДА І МІФИ ПРО ПРИЧИНИ ПОРУШЕННЯ ЗОРУ. Одна з реальних причин порушення зору – генетика. Фізіологічна причина короткозорості – неправильний розмір очного яблука та дефекти системи фокусування. Читання книжки чи сидіння перед екраном не можуть впливати фізіологічно, а спадковість на таке здатна.

Традиційно, однією з причин погіршення зору вважають екрани телевізорів, монітори комп‘ютерів та дисплеї смартфонів. Насправді, не існує зв‘язку між короткозорістю та часом, проведеним за моніторами ґаджетів .

Втім, не виключено, що ми можемо відчувати певні симптоми, як-от : напруження, сухість очей чи подвоєння зображення. Але зазвичай ці симптоми тимчасові і не мають впливу на розвиток хвороб ока. В сукупності такі симптоми називаються комп‘ютерний зоровий синдром. Він часто зустрічається в користувачів комп’ютерів .

Наукового підтвердження не знайшла також інформація, що шкідливо дивитися на монітори у темряві. Відповідно і читання при поганому світлі або ж лежачи – також не може призвести до хвороб очей .

Багато батьків вважають, що погіршити зір може сидіння на задній парті. Втім, бажання посадити дитину на першу парту – не виправдане. Дивитись на віддалені предмети – нормальна функція нашого ока, тому нашкодити зору задня парта не зможе. Сидіння ж за першою партою бажане дітям, що мають вади зору, які не підлягають корекції.

І нарешті про моркву. Справді, вітамін А бере участь у функціонуванні сітківки і його дефіцит може призвести до погіршення нічного зору. Втім, дефіцит має бути дуже великий, щоб мати якийсь негативний вплив. Але у зворотній бік це не працює, лікування проблем із зором поїданням кілограмів моркви не принесе результату. Те саме стосується і чорниці . Логічно, що ніякі біологічно активні добавки та фітопрепарати теж не матимуть жодного ефекту.

ПРОФІЛАКТИКА ПРОБЛЕМ З ЗОРОМ :

Наші очі дозволяють нам не губити з поля зору безліч дрібниць, проте часто самі залишаються поза нашою увагою. Щоб зменшити ризики погіршення зору, повноцінно та збалансовано харчуйтесь, слідкуйте за вагою, залиште шкідливі звички, як-от, куріння та ходіть на прогулянки, вчасно проходьте профілактичні огляди в офтальмолога ,підтримуйте нормальний рівень цукру в крові , носіть сонцезахисні окуляри , дозволяйте очам відпочивати, Останній пункт навіть важливіший, ніж здається. , Міопія прогресує повільніше у тих дітей, які частіше бувають на свіжому повітрі .

Якщо ж у вас є проблеми з зором – зверніться до фахівця. Не лікуйте його самостійно з допомогою вправ, вони не допомагають при порушеннях рефракції чи закапувань незрозумілими краплями. Лікар допоможе вибрати найбільш дієвий метод лікування особисто для вас: окуляри, лінзи, фармакологічне лікування чи лазерну корекцію зору.