Поява дитини в родині – надзвичайна подія для кожної сімʼї. І часом дорослі хвилюються, що можуть зробити щось не так або не врахувати те, що може нести загрозу здоров’ю малюка. Тому як мінімізувати ризики й захистити немовля з перших днів життя розповість лікар – педіатр КНП “Центр первинної медико-санітарної допомоги 2” СМР амбулаторії №1 Клипун Вікторія Олегівна.

Імунна система новонародженого лише знайомиться з усіма загрозами навколо. З часом і дорослішанням імунітет буде функціонувати ефективніше й долатиме небезпеки краще. У перші ж тижні варто особливо подбати про захист.

Передусім це:

  • дотримання дорослими гігієни  рук;
  • ізоляція  хворих дорослих;
  • грудне  вигодовування (з грудним молоком дитина отримує поживні речовини та захист від інфекцій);
  • вакцинація близького оточення малюка від інфекцій, що передаються  повітряно-крапельним шляхом (грип, ковід, кір, кашлюк та інші).

Усе це дозволить створити такий собі «кокон», який захищатиме дитину.

Пам’ятайте: правило «краще перехворіти маленьким » не діє. Що раніше дитина інфікується цими інфекціями, то складніше їй буде впоратись через незрілу імунну систему. Хвороба може призвести до серйозних ускладнень і наслідків для здоров’я на все життя.

Розглянемо найбільш небезпечні для немовлят інфекції.

Кашлюк :

Збудник хвороби — бактерія Bordetella pertussis. Специфічним симптомом є надзвичайно сильний та тривалий кашель. Інфекція вражає людей будь-якого віку, проте для новонароджених є особливо небезпечною. Зокрема, хвороба може призводити до зупинки дихання (у 68% випадків), пневмонії (у 22% випадків), судом, ушкодження головного мозку через кисневу недостатність і й навіть смерті.

Вакцинація дитини проти кашлюку є обовʼязковою. Перше щеплення малюк може отримати в 2 місяці. До цього моменту дорослі, які мають навіть незначний кашель (у дорослих кашлюк може мати змазану клінічну картину), можуть стати загрозою для життя дитини. Саме тому важливо до двох місяців створити «кокон» навколо немовляти. Імунітет після перенесеної хвороби та вакцинації не формується на все життя. Тож дуже важливо оновлювати щеплення, щоб підтримувати захист.

Щепитися проти кашлюку необхідно всім членам родини й близьким : батькам, старшим дітям, няням тощо. Для щеплення дорослих в Україні є комбінована вакцина «Бустрикс», яка одночасно захищає від дифтерії, правця та кашлюку. Також є вакцина «Бустрикс поліо», яка містить компонент і проти поліомієліту. Щепитися можна власним коштом у сімейного лікаря .

Мама дитини має вакцинуватись під час  вагітності. Оптимальний для цього період — 16–32 тижні. Так організм матиме достатньо часу, щоб поновити відповідний імунний захист ще до народження дитини.

Усім дорослим, хто матиме контакт із малюком, потрібно отримати вакцину проти кашлюку щонайменше за 2 тижні до першої зустрічі.

Грип :

Грип — гостре вірусне захворювання із сезонним перебігом. Для дітей до 1 року хвороба небезпечна особливо через ускладнення і високий ризик смерті. Зокрема, може розвинутись пневмонія (запалення легень), серйозне зневоднення, порушення функцій головного мозку, отит. Інколи приєднується й бактеріальна інфекція — тоді хвороба перебігає дуже важко. Саме тому так важливо докласти максимум зусиль, аби захистити немовля, яке зможе отримати першу вакцинацію від грипу тільки в 6 місяців. І щеплення всієї родини від грипу — важливий до цього крок.

Важливо: вакцинуватися від грипу потрібно щороку. Оптимальний період — осінь, проте вакцинуватися можна будь-коли. Противірусний імунітет з часом слабшає, а вірус грипу постійно змінюється, тож щороку треба вакцинуватися проти ймовірних сезонних штамів.

Вітряна віспа:

«Вітрянка» — інфекційне захворювання, що надзвичайно легко поширюється  повітряно-крапельним шляхом. Наслідки «вітрянки» дуже небезпечні для малюків. Серед них: пневмонія, енцефаліт (запалення оболонок головного мозку), сильне зневоднення, сепсис (зараження крові).

Вважати вітряну віспу «обов’язковою» хворобою в дитинстві, яка не несе жодної загрози, ризиковано й легковажно. Натомість ,важливо захистити особливо вразливого малюка від вірусу, адже власний захист у вигляді щеплення маля зможе отримати тільки з 9 місяців.

Ефективний захист від вітряної віспи — вакцинація. Після повномасштабного вторгнення поставки зареєстрованої в Україні вакцини стали мінімальними та нерегулярними. Тому варто заздалегідь звернутись до свого сімейного лікаря, щоб дізнатись, коли очікувати на вакцину. Щепитися двома дозами слід усім, хто контактуватиме з дитиною і раніше не хворів на «вітрянку», старшим дітям зокрема. Для тих, хто колись переніс хворобу, повторний захист не потрібен, оскільки імунітет формується на все життя.

Кір:

Кір — дуже небезпечне вірусне захворювання, яке може мати такі ускладнення: пневмонія, запалення оболонок мозку, отит, сліпота, важке зневоднення через сильну діарею. Щеплення — єдиний ефективний засіб захиститись від хвороби, її ускладнень і наслідків.

Новонароджені входять до групи ризику, оскільки першу вакцину проти кору можуть отримати тільки в 12 місяців. Отже усі, хто оточує малюка з перших днів життя і не хворіли на кір/не вакциновані від кору або не знають, чи вакциновані, мають щепитись двічі з інтервалом принаймні 28 днів між дозами.

Які ще щеплення варто зробити?

Варто також згадати вакцини від менінгококової та пневмококової інфекцій.

Менінгококова інфекція:

Менінгококова інфекція охоплює цілий спектр захворювань різної складності — від назофарингіту (нежить) до сепсису (зараження крові). Ця бактеріальна інфекція передається через прямий контакт між людьми. Хвороба може протікати й безсимптомно — це найбільш небезпечна форма, оскільки людина-носій може передавати збудника іншим, зокрема людям із групи ризику, як-от новонародженим та людям з ослабленою імунною системою внаслідок лікування чи іншої хвороби.

Менінгококовий менінгіт — одна з найбільш загрозливих форм інфекції, що потребує негайного медичного втручання. Бактеріальний менінгіт у дітей протікає важко та має серйозні наслідки для здоровʼя. Є різні штами менінгококів. Немовля може отримати першу дозу вакцини проти груп A, C, W-135 та Y з 6 тижня життя, проти групи В — з 2 місяців. До того часу важливо, щоб усі, хто оточує новонародженого також були захищені. Дорослі мають можливість щепитися від різних груп збудника. Зверніться до свого  сімейного лікаря, щоб отримати деталі про щеплення.

Пневмококова інфекція :

Саме ця бактерія є найпоширенішою причиною ускладнень вірусних інфекцій у дітей. Пневмококи можуть викликати в дітей і дорослих різні захворювання: отит, пневмонію, менінгіт, синусит, остеомієліт (запалення кісткової тканини) та інші. Найчастіше інфекція зустрічається в дітей віком до 2 років.

Як і менінгокок, пневмококова інфекція передається через прямий контакт та у дорослих може протікати безсимптомно, що робить її ще більш загрозливою для немовляти. Лікування хвороби антибіотиками стає дедалі менш ефективним, адже різні штами збудника адаптуються до препаратів. Тому найбільш дієвим захистом є щеплення. Малюк може отримати свою першу дозу вакцини у віці від 6 тижнів. До цього захистом є грудне  вигодовування, уникнення контактів при появі симптомів респіраторних захворювань та, звісно, вакцинація оточення.

Дорослі можуть придбати вакцину «Превенар-13» (єдина зареєстрована в Україні вакцина для щеплення дорослих) і щепитися однократно. Вакцинуватись доцільно й людям віком понад 65 років, як-от дідусям і бабусям.